Chancellor Ronnie Green will lead the annual universitywide Celebration of Service on Sept. 18.
The Celebration of Service will feature an 11 a.m. award ceremony in the Coliseum. Starting at 10:30 a.m., access will be available through doors on the south side of the building. A picnic open to all university employees follows at 11:30 a.m.
Over 130 of the 2019 honorees are from the College of Arts and Sciences.
50 years
Chemistry
Lawrence J. Parkhurst
45 years
Geography
David J. Wishart
Kenneth F. Dewey
40 years
English
Maureen E. Honey
Philosophy
Albert Casullo
Psychology
William D. Spaulding
35 years
Center for Science, Math, and Computer Education
Brenda E. West
Earth and Atmospheric Sciences
David K. Watkins
English
Robert E. Brooke
Wheeler W. Dixon
Mathematics
Richard L. Rebarber
30 years
Biochemistry
Madhavan Soundararajan
Chemistry
David S. Hage
Computer Science and Engineering
Stephen E. Reichenbach
Earth and Atmospheric Sciences
David Harwood
Richard Mark Kettler
English
Stephen Michael Buhler
Environmental Studies
David C. Gosselin
History
Amy Nelson Burnett
Mathematics
Glenn W. Ledder
Marilyn Patricia Johnson
Steven David Cohn
Thomas John Marley
Physics and Astronomy
Ilya I. Fabrikant
Patricia J. Fleek
Program in English as a Second Language
Carol G. Ochsner
Public Policy Center
Mario Joseph Scalora
25 years
Chemistry
Kurt W. Wulser
Richard C. Hartung
English
Laura M. White
Lois Grace Bauer
History
Vanessa B. Gorman
Oldfather Business Cooperative
Rachelle R. Sorensen
Political Science
Kevin Brian Smith
Program in English as a Second Language
Timothy Ray Janda
School of Biological Sciences
Alan Carl Christensen
Alexandra L. Basolo
Scott L. Gardner
William E. Wagner
Sociology
Lori L. Ratzlaff
20 years
Biochemistry
Mark R. Behrens
College of Arts and Sciences
Alecia J. Kimbrough
Christina Lynn Fielder
Computer Science and Engineering
Berthe Y. Choueiry
David Robert Swanson
Earth and Atmospheric Sciences
Sherilyn Claire Fritz
Mathematics
Mark W. Brittenham
School of Biological Sciences
Johannes M. Knops
University Honors Program
Patrice C. McMahon
15 years
Bureau of Sociological Research
Nancy A. Cramer
Chemistry
Jason A. Kautz
Classics and Religious Studies
Simon A. Wood
Communication Studies
Jody L. Kellas
Jordan E. Soliz
Computer Science and Engineering
Lisong Xu
Earth and Atmospheric Sciences
Tracy D. Frank
English
Marco Abel
Thomas P. Lynch
History
Ann M. Tschetter
Jeannette E. Jones
Margaret D. Jacobs
Patrick D. Jones
Mathematics
Mikil D. Foss
Petronela Radu
Modern Languages and Literatures
Bethany J. Sanio
Nebraska Center for Virology
Danielle M. Shea
Philosophy
Jennifer L. McKitrick
Physics and Astronomy
Kenneth A. Bloom
Psychology
Anne R. Schutte
School of Biological Sciences
James L. Buescher
Victoria W. Hurd
10 years
Biochemistry
Jiusheng Lin
Peter Y. Madzelan
Rebecca E. Cahoon
Bureau of Sociological Research
Frank S. Rothell
Classics and Religious Studies
Yaroslav L. Komarovski
Center for Science, Math, and Computer Ed
Lindsay C. Augustyn
English
Amanda A. Gailey
Roland K. Vegso
History
Alexander Vazansky
Mathematics
Robert L. Ruyle
Modern Languages and Literatures
Yoanna E. Greenwood
Nebraska Center for Materials and Nanoscience
Shah R. Valloppilly
Philosophy
Aaron R. Bronfman
Physics and Astronomy
Martin Centurion
Political Science
Sergio C. Wals
Program in English as a Second Language
Jane L. Hanson
Julia Ann Lauer-Cheenne
Stacie A. Swinehart
Psychology
Scott F. Stoltenberg
Timothy D. Nelson
School of Biological Sciences
Chi Zhang
Jon O. Garbisch
Kristin E. Patrick
5 years
Anthropology
Heather M. Richards-Rissetto
Biochemistry
Inga A. Krassovskaya
Rebecca L. Roston
Bureau of Sociological Research
Kimberly A. Meiergerd
Chemistry
Terry R. Haverkost
College of Arts and Sciences
Amanda L. Metcalf
Drashti B. Bhatt
Jennifer M. Bodfield
Matthew S. Kilbride
Meagan L. Savage
Terri Pieper
Computer Science and Engineering
Mohammad Rashedul Hasan
Wayne D. Motycka
English
Ashley L Strosnider
Christina M Harding Thornton
Erin K. Chambers
Rachel Azima
History
Sean A. Trundle
Mathematics
Adam H. Larios
Nathan P. Wakefield
Modern Languages and Literatures
Erica C. Schauer
Nebraska Center for Materials and Nanoscience
Balamurugan Balasubramanian
Wenyong Zhang
Nebraska Center for Virology
Rachana A. Jhala
Philosophy
John S. Brunero
Physics and Astronomy
Andrew S. Kehm
Jean Marcel Ngoko Djiokap
Political Science
Rupal N. Mehta
Program in English Second Language
Anh T.T. Le
Sophia Dunsmore
Psychology
James W. Berg
Joanna L. Seley
Maital Neta
School of Biological Sciences
Brian Couch
Chandrasekhar Natarajan
Colin D. Meiklejohn
Kristi Montooth
Sociology
Deadric T. Williams